VLASTNÍ RODINNÝ DŮM ARCHITEKTKY

DATACE: 1978 (projekt), 1979-1982 (realizace)
AUTORKA: Růžena Žertová
ADRESA: Zákoutí 3038/2, Brno-Žabovřesky (okr. Brno-město)

Do doby, kdy architektka začala pracovat na vlastním rodinném domě, se navrhováním obytných staveb hlouběji nezabývala. Přestože návrh z roku 1978 zpracovala Růžena Žertová ve velmi krátkém čase několika dní, jelikož byl důsledkem její značně tíživé bytové situace, jedná se o kvalitní dobovou ukázku rodinného atriového domu s velmi funkčním prostorovým členěním. Přízemní stavba limitována velikostí pozemku a jeho nestabilním podložím dostala půdorysný tvar písmene L a byla založena na vrtaných železobetonových pilotech. Do atria, jež není z ulice patrné, byly orientovány veškeré obytné místnosti včetně koupelny. Dům je účelně rozdělen na klidovou část s ložnicemi, koupelnou, šatnou a saunou a na obytnou část s otevřeným obytným prostorem, pracovnou, kuchyňským a jídelním koutem.ZDROJE:

Klíma Petr (ed.), Růžena Žertová: Architektka domů a věcí, Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Praha 2016.

Koryčánek Rostislav [RK], Rodinný dům architektky Růženy Žertové, in: Hlaváčková Petra - Valdhansová Lucie (ed.), Brněnský architektonický manuál 2: Průvodce architekturou 1946-1989, Dům umění města Brna, Brno 2022, zdroj z on-line verze: https://www.bam.brno.cz/objekt/d088-rodinny-dum-architektky-ruzeny-zertove [vyhledáno 1.5.2022].

Návrhy a plány Vlastního rodinného domu, sbírky Muzea města Brna, Brno 17. 8. 2022.

ZA VELKOU OCHOTU A ODBORNOU POMOC PŘI ZPRACOVÁNÍ PROFILU PANÍ ARCHITEKTKY RŮŽENY ŽERTOVÉ SRDEČNĚ DĚKUJEME Mgr. Ing. arch. PETRU KLÍMOVI.